Inteligentny dom w ręku inżyniera

Strona www: www.p.lodz.pl
Dział: Łódź

Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami to nowe studia pierwszego stopnia uruchamiane w Politechnice Łódzkiej od roku akademickiego 2015/2016. Ten nowoczesny kierunek wpisuje się w inteligentne specjalizacje określone przez Ministerstwo Gospodarki jako te najbardziej innowacyjne i oczekiwane przez sektor gospodarczy. Uczelnia planuje przyjąć na nowy kierunek 45 osób. Rekrutacja potrwa do 13 lipca do godz. 15.00.

Jest to kierunek międzywydziałowy, realizowany przez trzy wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Zasadniczym celem powołania tego nowego kierunku jest wypromowanie absolwentów, którzy będą potrafili sprostać najnowszym wymaganiom z zakresu szeroko rozumianego inteligentnego budownictwa.

Branża budowlana musi z jednej strony spełniać coraz wyższe oczekiwania klientów, z drugiej strony wypełniać wymagania nakładane przez ustawodawcę, w tym te w obszarze efektywności energetycznej budynków. Spójnym rozwiązaniem obu tych kwestii są inteligentne systemy zarządzania budynkami i dlatego od kilku lat obserwujemy na rynku pracy rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Poszukiwani są fachowcy, którzy opanowali interdyscyplinarne umiejętności wymagane dla skutecznego projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach - mówi prof. Piotr Borkowski z wydziału EEIA, na którym stworzył nowoczesne laboratoria inteligentnych systemów automatyki budynkowej.

Właśnie dlatego studenci kierunku Systemy Sterowania Inteligentnymi Budynkami będą kształceni z zakresu elektrotechniki, budownictwa, architektury oraz inżynierii środowiska. Program przewiduje dwie ścieżki, jedna skupia się wokół zagadnień wewnątrz oraz w bliskim obrębie inteligentnego budynku (Integracja systemów automatyki budynkowej), druga (Integracja systemów pomiarowych w instalacjach i sieciach elektroenergetycznych) mierzy się z wizją inteligentnego budynku w inteligentnym mieście, zasilanego z inteligentnych sieci energetycznych

Po skończeniu studiów ze względu na ich interdyscyplinarny charakter, absolwenci, łatwo podejmą współpracę z konstruktorami, technologami, architektami, elektrykami, inżynierami budownictwa, informatykami i innymi specjalistami, aktywnie funkcjonując w zespołach projektowych, zarówno w organizacjach gospodarczych jak i sektora publicznego.

O uczelni


opublikowano: 2015-07-01
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności