To studia I stopnia o profilu praktycznym uruchamiane na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Minister nauki i szkolnictwa wyższego 3 czerwca wydał zgodę na udzielenie uprawnień do prowadzenia tego kierunku, a 13 czerwca Senat UŁ zdecydował o rozszerzeniu bieżącej oferty rekrutacyjnej o te właśnie studia. W związku z tym zapisy na bezpieczeństwo narodowe zaczęły się 14 czerwca. Dla kandydatów na studentów tego kierunku przewidziano 60 miejsc.
Program studiów koncentruje się na wielopłaszczyznowych aspektach bezpieczeństwa. Student zostanie zapoznany z najnowszą historią polityczną, zagadnieniami z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych. Ważnym aspektem jest poznanie zasad funkcjonowania międzynarodowego i krajowego systemu bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie działania jego elementów obronnych i ochronnych. System ten stanowi ogół instytucji i organów państwa, którego elementami są struktury decyzyjne państwa, siły zbrojne, dyplomacja oraz służby państwowe i specjalne.
Studia mają charakter praktyczny. Przedmioty praktyczne są skorelowane z zajęciami kierunkowymi. Student zapozna się z praktyką funkcjonowania administracji lokalnej i centralnej oraz instytucji tworzących system ochronny i obronny państwa. Znaczna część wiedzy zostanie przekazana poprzez zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, technik obrony osobistej i strzelectwa, ratownictwa medycznego, negocjacji oraz komunikacji społecznej.
Studenci bezpieczeństwa narodowego będą odbywać sporo praktyk przypisanych do zajęć, ale również będących ich wyborem wśród różnych służb cywilnych i mundurowych. Mamy w tym zakresie podpisane już stosowne umowy. Ale tę ofertę praktyk chcemy jeszcze rozszerzać o inne instytucje zajmujące się szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Absolwenci tego kierunku będą mogli być zatrudniani m. in. w instytucjach samorządowych, rządowych i pozarządowych, ale także w instytucjach międzynarodowych i zagranicznych. Zajęcia na studiach zostały tak dobrane, aby spełnić oczekiwania pracodawców, którzy spodziewają się, aby absolwenci byli przygotowani nie tylko w zakresie teorii. Dlatego w planie studiów przewidziano długoterminowe, bo 3-miesięczne praktyki w wybranych instytucjach. Część zajęć dotyczy również zagadnień międzynarodowych, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby we współczesnym świecie państwo mogło funkcjonować i budować poczucie bezpieczeństwa bez tego ważnego aspektu funkcjonowania kraju. Dlatego absolwent zapozna się również ze współczesnymi stosunkami międzynarodowymi, zagrożeniami ale i systemem bezpieczeństwa międzynarodowego - mówi prof. Robert Łoś z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, współtwórca nowego kierunku studiów.
W tym roku w ofercie rekrutacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego znalazło się kilkanaście nowych kierunków studiów I i II stopnia. Są to: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, kulturoznawstwo, niemcoznawstwo, ekonomia miasta zrównoważonego, finanse międzynarodowe, wojskoznawstwo (I i II stopień), analityka społeczna i prawo ochrony danych osobowych (II stopień).
Uczelnia przypomina, że co do zasady zapisy na studia na Uniwersytecie Łódzkim w roku akademickim 2016/2017 rozpoczęły się 5 maja i potrwają do 8 lipca. Do 15 lipca zostaną opublikowane listy osób zakwalifikowanych na studia, a od 16 do 20 lipca będą przyjmowane dokumenty od kandydatów na studentów UŁ.