Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej odniósł duży sukces na IV Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jury doceniło występ i zaprezentowany przez Chór repertuar przyznając zespołowi pierwszą nagrodę, Złoty Dyplom oraz pamiątkowy puchar.
W Festiwalu brało w udział około 30 chórów z Polski, a także z Ukrainy i Białorusi. Najsilniej obsadzona była kategoria chórów mieszanych, w której występował zespół z Politechniki Łódzkiej. Startowały w niej m.in. akademickie chóry inny polskich uczelni oraz szkół muzycznych.
Jury festiwalu oceniało dobór repertuaru, a także emisję głosu, intonację, interpretację oraz stopień trudności utworu. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej swoim występem pod batutą dr. hab. Jerzego Rachubińskiego oczarował jury, które przyznało zespołowi pełną pulę punktów, co zapewniło zwycięstwo w Festiwalu.
Akademicy zaśpiewali w Rzeszowie obowiązkowy utwór, którym była kolęda "Gdy Śliczna Panna", skomponowana przez Jana Maklakiewicza, a do konkursowego repertuaru dołączyli: tradycyjną kolędę Stanisława Niewiadomskiego "Przybieżeli do Betlejem" oraz kompozycję Jerzego Derfla "Lulejże mi lulej" - pamiętną m.in., z filmu "Miś" - autorem tekstu jest Stanisław Tym oraz utwór Zbigniewa Preisnera "Całą noc padał śnieg" skomponowany do tekstu Mariana Hemara. Całość domknęło wykonanie ukraińskiej pieśni "Szczedryk", której autorem jest Mykola Leontovich.
Galowy koncert i wręczenie nagród odbyło się w Bazylice OO. Bernardynów - w załączeniu przesyłam zdjęcie ACh PŁ. Organizatorem Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek jest Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie.
W najbliższych planach Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej jest udział w koncercie Night of the Proms 2017.
O Akademickim Chórze Politechniki Łódzkiej
Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej jest jedną z najstarszych organizacji studenckich na łódzkiej uczelni technicznej. Chór to studenci - byli, obecni i przyszli, związani zarówno z Politechniką Łódzką, jak i innymi uczelniami Łodzi. Wspólnym mianownikiem jest zamiłowanie do śpiewu i ogólna muzykalność, objawiająca się nie tylko w trakcie prób i oficjalnych występów, ale również podczas spotkań towarzyskich.
W 2013 roku Chór obchodził 45 lecie nieprzerwanej działalności i pomimo długiej oraz bogatej historii, zespół nie spoczywa na laurach, lecz z twórczą ochotą patrzy w przyszłość. Chór w ostatnim czasie przeżywa wyjątkowo barwny i pracowity okres swojej działalności. Wśród licznych występów na szczególną uwagę zasługuje udział w znanych krajowych i zagranicznych festiwalach chóralnych takich jak Varsovia Cantat czy też Canti Veris Praga, z którego to Chór przywiózł wyróżnienie w postaci Złotego Pasma w kategorii chórów mieszanych powyżej 25 głosów. Niezwykle istotnym wydarzeniem dla Chóru był także udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych na świecie - Cantonigros International Music Festival, którego 34 edycja odbyła się w lipcu 2016 roku w hiszpańskiej Katalonii. Rokrocznie do udziału w Festiwalu dopuszczone są jedynie pojedyncze chóry z poszczególnych krajów, zatem możliwość reprezentowania Polski była dla nas zaszczytem, ogromnym sukcesem i wyróżnieniem.
Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej niejednokrotnie towarzyszył znanym i cenionym artystom międzynarodowej sceny muzycznej. Występ ze światowej klasy tenorem, Andreą Bocellim, w 2012 roku otworzył przed Chórem nowy rozdział prestiżowych występów na wielkiej scenie. Zespół, już od pierwszej edycji w Polsce w 2014 roku, tworzy chóralną oprawę muzycznego show Night of the Proms, w którym najpopularniejsze dzieła muzyki klasycznej przeplatają się ze hitami muzyki pop, wykonywanymi przez znanych i lubianych artystów z całego świata, a to wszystko w wyjątkowej oprawie orkiestry symfonicznej.
Chórzyści AChPŁ mają za sobą również doświadczenia gry w filmie - w nieodległej przeszłości zespół wcielił się w muzyków chórów: polskiego, izraelskiego oraz niemieckiego na planie realizowanej w Łodzi produkcji "Past Life" w reżyserii Aviego Neshera, cenionego i wielokrotnie nagradzanego reżysera izraelskiego pochodzenia.
O artystyczną jakość chóru od ponad dwudziestu lat dba dr hab. Jerzy Rachubiński dyrygent Chóru oraz kierownik Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jako kierownik artystyczny i dyrygent pracuje także z Chórem Mieszanym Stowarzyszenia Śpiewaczego "Harmonia" oraz z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej. Dyrygował ponad 500 koncertami muzyki chóralnej i oratoryjnej, był również wielokrotnie nagradzany na konkursach chóralnych za granicą: w Riva del Garda, Litomyšlu, Grado, Limburgu, Pradze, Sligo, Freamunde oraz w Polsce: w Rzeszowie, Rumii, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy, Gnieźnie, Krakowie, Częstochowie (nagroda dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu). Jerzy Rachubiński wykonuje muzykę sakralną i świecką różnych epok i stylów, w tym także muzykę rozrywkową, jazz, musical. W kręgu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim muzyka chóralna i oratoryjna.
Repertuar AChPŁ to pełen przegląd przez muzykę chóralną wszystkich epok. Chór wykonuje zarówno utwory powszechnie znane, jak i te, których próżno szukać w repertuarze innych chórów. Ogromną satysfakcję zespół czerpie nie tylko z wykonywania bogatego repertuaru a capella, ale również wielkich form wokalno-instrumentalnych.