Rozpoczyna się nowy wymiar współpracy Skanska i Politechniki Łódzkiej – wspólne projekty badawcze. Właśnie podpisano umowę, obejmującą zielone i zrównoważone budownictwo, technologie asfaltowe i betonowe, geotechnikę oraz digitalizację.
- Skanska jest jednym z pierwszych członków Rady Naukowo-Gospodarczej działającej przy Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska od 2003 roku. Od dziś nasze kontakty się jeszcze bardziej zacieśniły, ponieważ w myśl Umowy o Współpracy rozpoczynamy działania naukowo-badawcze, których celem jest realizacja wspólnych projektów obejmującego badania przemysłowe i prace rozwojowe - mówi dr hab. inż. Renata Kotynia, prof. Politechniki Łódzkiej, Prodziekan do spraw Innowacji i Współpracy z Gospodarką - Jest to bardzo dobry początek współpracy i już wkrótce podzielimy się sukcesami z pierwszych wspólnych projektów.
Za współpracę z Politechniką Łódzką będzie odpowiadało działające w ramach Skanska Centrum Badań i Innowacji. Jednym z jego priorytetów jest współpraca z ośrodkami badawczymi, uczelniami oraz partnerami zewnętrznymi. Podpisana umowa zakłada współpracę ekspercką w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym pomiędzy Skanska S.A. i Politechniką Łódzką, Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
- Rozwój nowoczesnych rozwiązań wymaga stworzenia odpowiedniego środowiska do współpracy nauki i biznesu. Potencjał, jaki wiąże się z funkcjonowaniem uczelni w otoczeniu gospodarczym jest ogromny. Kluczową rolę odgrywa tu transfer wiedzy i współdziałanie zmierzające do rozwoju nowych produktów, materiałów, usług - uważa Marek Malinowski, Dyrektor Centrum Badań i Innowacji Skanska.
Grupa Skanska
Jesteśmy częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Grupa zatrudnia obecnie 43 tys. osób w Europie i na kontynencie amerykańskim i należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Wspólnie z klientami i partnerami Skanska planuje i buduje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a jej najważniejszym celem jest poprawa jakości życia społeczności. Skanska uczestniczy w najciekawszych przedsięwzięciach naszych czasów i pracuje przy 10 tys. projektów. Przychody Grupy za rok 2015 wyniosły 16,5 mld EUR, a zysk operacyjny 691 mln EUR. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie w Szwecji. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy "Kodeksu postępowania". Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta.
W Polsce Skanska zatrudnia prawie 8 tys. osób w trzech spółkach: Skanska S.A., Skanska Property Poland, Skanska Residential Development Poland. Zysk operacyjny Grupy za rok 2015 wyniósł 470 mln zł, a przychody 5,5 mld zł.
Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl
Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
Wydział składa się z 2 Instytutów oraz pięciu katedr. Przyjmuje corocznie około 500 osób na studia pierwszego stopnia. Prowadzi aktualnie kształcenie na kierunkach: budownictwo, architektura, inżynieria środowiska, gospodarka przestrzenna.
Wydział aktywnie rozwija współpracę międzynarodową, zarówno naukową, jak i dydaktyczną. W ubiegłych 3 latach realizowano współpracę bilateralną z ponad 30 uczelniami z Europy, Ameryki Północnej i Azji. W ramach programu Socrates/Erasmus corocznie ponad 60 studentów i około 20 pracowników przebywa na uczelniach zagranicznych. Wydział kreuje też własne międzynarodowe działania dydaktyczne. Są to przede wszystkim warsztaty i seminaria, prowadzone przez gości z zagranicy.
Wydział dysponuje dwoma akredytowanymi laboratoriami badawczymi: Laboratorium Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych - Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego, notyfikacja Unii Europejskiej; Laboratorium Badawcze Materiałów i Konstrukcji Budowlanych - Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego oraz dwoma laboratoriami badawczymi o znaczeniu regionalnym: Laboratorium Mechaniki Gruntów i Drogownictwa oraz Laboratorium Inżynierii i Ochrony Środowiska.