PRAKTYKANCI Z CAŁEGO ŚWIATA W POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ

logo z napisem_300

Politechnika Łódzka gości około 80 praktykantów z całej Europy, a także z Chin, Hong Kongu, Japonii, USA, liczną grupę stanowią też studenci z Ameryki Łacińskiej, w tym z Ekwadoru, Brazylii i Meksyku.

Studenci przyjechali, aby zdobywać doświadczenie zawodowe w laboratoriach uczelni oraz łódzkich firmach. Ich podróż, z często bardzo odległych miejsc świata, odbywa się w ramach międzynarodowego programu IAESTE.

W środę 26 lipca o godz. 10:00 zagraniczni studenci spotkają się w Instytucie Fizyki w sali Arena Magica z władzami Politechniki Łódzkiej (bud. B15, ul. Wólczańska 219).

- Dowiedzą się więcej o uczelni, która ich gości, a sami opowiedzą o sobie i swoich krajach - mówi dr inż. Dorota Rylska, Pełnomocnik Rektora PŁ do spraw praktyk i wymiany IAESTE.

Od wielu lat Politechnika Łódzka przyjmuje i wysyła na praktyki zagraniczne największą liczbę studentów w Polsce. W ostatnich 4 latach jest to wymiana porównywalna z ogólnokrajową wymianą IAESTE w takich krajach jak: Norwegia, Szwecja, Meksyk czy Japonia. Przyjmuje corocznie praktykantów z 25-35 krajów świata. Miejsca praktyk dla studentów zagranicznych organizowane są, między innymi, w wielu instytutach i katedrach uczelni oraz w licznych zakładach i firmach działających w Łodzi.

Praktykanci reprezentują nie tylko kraje z 4 kontynentów, ale także różne specjalności, są wśród nich informatycy, architekci, mechanicy, biotechnolodzy, a także elektronicy, studenci inżynierii materiałowej i chemicy. Najczęściej odbywają praktyki 6 - 8 tygodniowe, ale są też tacy, którzy wybrali staż 3 miesięczny i dłuższy.

Politechnika Łódzka zapewnia studentom zakwaterowanie. Akademik staje się domem studentów z kilkudziesięciu krajów świata. Gotują typowe dla ich krajów potrawy, którymi częstują koleżanki i kolegów, rozmawiają o swoim życiu, obyczajach i nauce.

- Co roku nasi goście poznają też dokładnie Łódź, a IAESTE PŁ organizuje im wspólne wypady weekendowe do najatrakcyjniejszych zakątków w Polsce - podkreśla dr Rylska.

IAESTE, czyli The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience, to działająca od 1948 roku międzynarodowa organizacja studencka, zajmująca się organizowaniem praktyk i staży. Obecnie zrzesza około 400 tys. studentów z blisko 90 krajów świata. W Polsce składa się z komitetów lokalnych, funkcjonujących przy większości uczelni technicznych i niektórych uniwersytetów. Skupia ponad 300 aktywnych członków, blisko 250 współpracujących firm oraz instytucji edukacyjnych i realizuje ponad 400 wymian rocznie, co daje nam drugie miejsce na świecie.


opublikowano: 2017-07-24
Komentarze
Polityka Prywatności