www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »
Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Łódź

NEWSY Łódź
i łódzkie

Inwestycje i remonty w akademikach Politechniki Łódzkiej

Osiedle Akademickie Politechniki Łódzkiej zmienia swój wygląd. Nowe elewacje budynków dostrzegają przechodnie i kierowcy przejeżdżający Al. Politechniki, ale wiele dzieje się także wewnątrz domów studenckich. Najnowszą, zakończoną inwestycją jest przebudowa i remont III Domu Studenta Politechniki Łódzkiej. Do października zakończą się także „wakacyjne” remonty.

Politechnika Łódzka w ostatnich latach uzyskała z budżetu państwa 19 milionów złotych na inwestycje modernizujące domy studenckie. Dodatkowo prowadzone są bieżące prace remontowe - na tegoroczne uczelnia przeznaczyła aż 5 milionów złotych.

Inwestycje

Pierwszą dużą inwestycją przeprowadzoną w ostatnich latach była przebudowa I Domu Studenta PŁ, który dziś jest wizytówką Osiedla Akademickiego. Stanowi jego najnowocześniejszą bazę noclegową, spełniającą najwyższe standardy i przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Dotacja, którą uczelnia otrzymała na ten cel wyniosła 11 mln złotych.

Najnowszą, zakończoną właśnie inwestycją jest przebudowa i remont III Domu Studenta Politechniki Łódzkiej. Uczelnia na ten cel otrzymała dotację w wysokości 8 mln złotych. Realizację podzielono na dwa niezależne etapy. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2017/2018 zamknięto etap II, kończący całość prac.

Głównym celem inwestycji było dostosowanie budynku do wymogów określonych w obowiązujących przepisach pożarowych. Co to oznacza w praktyce? Akademik jest m.in. wyposażony w instalację DSO (Dźwiękowy System Ostrzegawczy), SSP (System Sygnalizacji Pożaru), wentylację oddymiania, napowietrzania korytarzy i klatek schodowych, instalację teleinformatyczną FTTH. Gruntownej przebudowie poddano pokoje mieszkalne, pomieszczenia sanitarne, kuchenne.

Nowy wygląd zyskały klatki schodowe i korytarze. W ramach strategii podnoszenia standardu domów studenckich 60 pokojów 3-osobowych zostało zmienionych na pokoje 2-osobowe. Jednocześnie oddano do dyspozycji mieszkańców 4 salki do nauki, salkę rekreacyjną, telewizyjną, salkę do tenisa stołowego, bilardową, salkę fitness. W załączeniu przesyłam kilka zdjęć.

Wakacyjne remonty

Okres letni to na Osiedlu Akademickim PŁ także czas intensywnych prac remontowych. W każdym akademiku coś się w tym zakresie dzieje. W roku bieżącym uczelnia przeznaczyła na ten cel 5 milionów złotych. Wszystkie prace remontowe zostaną zakończone do października 2017 roku. Studenci wprowadzą się do odnowionych pokojów, wyposażonych w nowe meble, urządzenia sanitarne.

Co, m.in., zostało wykonane? Kompleksowy remont przeszły dwa piętra w IV DS oraz piętro w VI DS. Pojawiły się tam nowe okładziny ścienne, podłogowe, drzwi, meble, instalacje teleinformatyczne FTTH. W kolejnych trzech akademikach - II, V oraz VII DS - wymalowano i wyremontowano kilkadziesiąt pomieszczeń, w VI DS został rozbudowany system monitoringu. W VIII DS wymieniono drzwi ewakuacyjne na takie o zwiększonej odporności pożarowej. Kompleksowy remont pionu sanitarnego wraz z przyległymi pokojami odbył się na czterech piętrach w IX DS.

Osiedle Akademickie w liczbach

Osiedle Akademickie dysponuje 2 800 miejscami noclegowymi, 15% w pokojach jednoosobowych, 76% w pokojach dwuosobowych, 9% w pokojach trzyosobowych. Z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków do nauki i relaksu, mieszkańcy akademików mają do dyspozycji m.in.: salki do nauki, sale telewizyjne, sale klubowe, salki rekreacyjne, salki do tenisa stołowego, sale bilardowe, salki fitness oraz siłownie.

Z dniem 1 października 2017 roku zmienią się opłaty za zamieszkanie w domach studenckich PŁ - ostatnia podwyżka opłat miała miejsce w 2015 roku. Wzrosną one średnio o 8%. Nowy cennik przesyłam w załączniku.


data ostatniej modyfikacji: 2017-09-04 09:40:22
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
uns_220.gif
220_300_pol.jpg
AHE_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura studenci
miniatura
miniatura