Profesor Peter Hadegorn z Technische Universität Darmstadt otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej, najwyższą godność akademicką nadawaną przez Senat uczelni.
Niemiecki uczony zostanie wyróżniony za wybitne osiągnięcia w obszarze dynamiki nieliniowej układów mechanicznych i mechatronicznych.
Uroczystość odbędzie się we wtorek 12 grudnia 2017 r. w audytorium im. A. Sołtana przy ul. Stefanowskiego 1/15. Początek o godz. 11:00.
Promotorem uczonego z Niemiec jest prof. Jan Awrejcewicz, kierownik Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym.
Współpraca z profesorem Peterem Hagedornem została nawiązana przez prof. Jana Awrejcewicza podczas jego pobytu w Niemczech na stypendium Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Jej rozwój w kolejnych latach następował w efekcie wielu wspólnych inicjatyw naukowych. Były to liczne seminaria i konferencje organizowane w Polsce i w Niemczech oraz publikacje - monografie oraz artykuły dotyczące dynamiki nieliniowej publikowane w światowych czasopismach. Profesor Peter Hagedorn doceniając naukowe dokonania, zaprosił profesora Jana Awrejcewicza do udziału w konkursie na prestiżową Nagrodę Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Naukowiec z PŁ otrzymał tę nagrodę w dziedzinie nauk technicznych jako pierwszy Polak.
Profesor Peter Hagedorn jest od roku 2011 członkiem Komitetu Naukowego organizowanych przez Politechnikę Łódzką międzynarodowych konferencji na temat teorii i zastosowań systemów dynamicznych. Obecnie polsko-niemiecka grupa związana z profesorami Hagedornem i Awrejcewiczem prowadzi badania obejmujące analizę wybranych zagadnień dynamiki nieliniowej układów mechatronicznych ze wzbudzeniem parametrycznym. Jak wyjaśnia prof. Awrejcewicz: Mają one kluczowe znaczenie w wielu kwestiach technicznych, jak np. podczas drgań przewodów oblodzonych linii wysokiego napięcia, w zagadnieniach związanych ze startem i lądowaniem śmigłowców, czy też podczas niebezpiecznych drgań wirujących układów maszynowych.
Profesor Peter Hagedorn skończył studia na kierunku inżynieria mechaniczna oraz uzyskał stopień doktora w brazylijskiej uczelni w Sao Paulo. Habilitował się po powrocie do Niemiec na Uniwersytecie Karlsruhe. Swoją wiedzą dzielił się jako profesor wizytujący na wielu uczelniach świata, m.in. w Rio de Janeiro, Hanoi, Paryżu, Berkeley, był też pracownikiem słynnego Uniwersytetu Stanforda w USA. Pełnił funkcję wiceprezydenta Technische Universität Darmstadt.