21 lutego 2011 (poniedziałek)

"Wojna Restrepo"- premierowe pokazy w Polonii! Akademia Polskiego Filmu - rusza III semestr!

Od poniedziałku zapraszamy do kina Polonia na pokazy mocnego dokumentu, nominowanego do tegorocznych Oscarów: „Wojna Restrepo” w reż. Tima Hetheringtona i Sebastiana Jungera.

„Wojna Restrepo” (reż. Tim Hetherington, Sebastian Junger) to jeden z nielicznych filmów we współczesnej kinematografii, w którym zarówno kule jak i wznoszony przez nie obłoczek kurzu tuż przy nogach stojącego żołnierza są do bólu prawdziwe. Tim Hetherington (fotograf z laurem Word Press Photo) i Sebastian Junger (autor „Gniewu oceanu”), towarzyszą przez 15 miesięcy amerykańskim żołnierzom w zagubionej w górach Afganistanu dolinie Korengal, zwanej inaczej Doliną Śmierci. Film zaczyna się standardowym „Nie wiem po co tu jesteśmy” i kończy „Kiedy słyszę słowo Restrepo, nie myślę o bazie, do której ta nazwa przylgnęła, ale o przyjacielu, o sanitariuszu Juanie Restrepo”.


Akademia Polskiego Filmu, III semestr

Już w poniedziałek 21 lutego rusza kolejny semestr projektu edukacyjnego Akademia Polskiego Filmu. W planach kolejne 24 projekcje filmowe, 14 wykładów wybitnych filmoznawców z całej Polski oraz autorskie spotkania z twórcami. Karnety już w sprzedaży.

21 lutego zapraszamy na pokazy dwóch filmów: „Trzecia część nocy” (1971) w reż. Andrzeja Żuławskiego oraz „Iluminacja” (1972) w reż. Krzysztofa Zanussiego. Projekcje poprzedzone będą wykładem dr. Piotra Kletowskiego.

Akademia Polskiego Filmu z semestru na semestr cieszy się coraz większym powodzeniem wśród łodzian. Dwuletni kurs historii polskiego kina pozwala na przeżycie niezwykłej przygody z tak fascynującą dziedziną, jaką jest polska kinematografia.  W poprzednich semestrach studenci mogli zapoznać się z frapującymi początkami polskiego kina, skonfrontować się z osiągnięciami polskiej szkoły filmowej oraz kina autorskiego czasów „małej stabilizacji”. Teraz przyszedł czas na dokonania twórców lat siedemdziesiątych. W rozpoczynającym się niebawem semestrze zaprezentowane zostaną dzieła zarówno uznanych już wówczas twórców (Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Kutz), jak i reżyserów młodego pokolenia, proponujących autorską, niepokorną wizję kina, które z czasem zaczęto określać kinem moralnego niepokoju (oprócz debiutującego jeszcze w poprzedniej dekadzie Zanussiego m.in. Feliks Falk i Agnieszka Holland). W programie trzeciego semestru Akademii znalazły się najważniejsze tytuły tej wyjątkowej ery polskiego kina – wśród nich m.in. „Amator” Kieślowskiego, „Ziemia obiecana” Wajdy i „Miś” Barei. O filmach opowiedzą najwybitniejsi filmoznawcy z całej Polski – tacy jak prof. Tadeusz Lubelski, prof. Tadeusz Szczepański, prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska czy dr Piotr Marecki – a także sami twórcy, którzy spotkają się z publicznością po wykładach.

Podobnie jak w poprzednim semestrze zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz. 17.00 w kinie Polonia. Uniwersytet Łódzki, Filmówka oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania uwzględniają zajęcia Akademii Polskiego Filmu w swoich programach nauczania jako zajęcia fakultatywne. Studenci tych uczelni mogą więc zaliczać każdy semestr APF na ocenę.


ostatnia zmiana: 2011-02-16
Komentarze
Polityka Prywatności