27 stycznia 2013 (niedziela), godz. 17:00

Spotkanie wokół książki "Gorzka czekolada"

Gorzka czekolada - spotkanie wokół książki

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne z udziałem autora książki „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej w kontekście zasad międzynarodowego handlu i konsumpcji” Błażejem Popławskim. Łódź, Klubokawiarnia Granda, 27.01.2013, godz. 17:00, ul. Rewolucji 1905 roku 48.

„Decyzje eksporterów są podejmowane jednostronnie. Narzucają nam wszystko – stwierdza na łamach magazynu »Le Planteur« Jean Paul Teko, rolnik z okolic Bonoua, nienależący do żadnej spółdzielni. – Płacą nam poniżej cen rynkowych. Często, kiedy sprawdzamy w internecie, że ceny wzrosły, i żądamy od eksporterów wyższej zapłaty, sugerują, żebyśmy poszli sprzedawać nasze produkty w internecie. A państwo, które powinno nas chronić, przygląda się temu pasywnie. Co możemy zrobić?”.

Celem tej książki jest ukazanie gospodarczych, politycznych i ekologicznych współzależności między krajami Afryki i Europy oraz roli, jaką w tych powiązaniach odgrywają indywidualna konsumpcja
i polityka handlowa Unii Europejskiej. Autorzy uwidocznili społeczno-ekonomiczne skutki tych procesów dla mieszkańców krajów Afryki Subsaharyjskiej na przykładzie produkcji kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Autorzy obalają wykreowany przez media stereotyp Wybrzeża Kości Słoniowej jako „kraju upadłego”, „Trzeciego Świata bez przyszłości”, permanentnej bellum omnium contra omnes i przeciwstawiają mu pozbawiony uprzedzeń wizerunek suwerennego państwa zmagającego się z wyzwaniami, jakie stawia handel międzynarodowy.

Błażej Popławski z wykształcenia jest historykiem i socjologiem, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Pracuje w Kancelarii Sejmu. Jest redaktorem i publicystą czasopism naukowych i popularnonaukowych oraz portali internetowych prezentujących współczesne oblicze stosunków Międzynarodowych w A fryce oraz ewolucję kontaktów polsko-afrykańskich. Członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego i miłośnik języka suahili. Mieszka na warszawskiej Pradze, nieopodal fabryki czekolady.

Katarzyna Szeniawska jest współzałożycielką i jedną z liderek stowarzyszenia Grupa eFTe Warszawa, promującego odpowiedzialną konsumpcję i sprawiedliwy handel. Przez lata związana z siecią GLEN (Global Education Network of Young Europeans). Jako trenerka i koordynatorka projektów z zakresu edukacji globalnej współpracowała m.in. z Polską Akcją Humanitarną, związkiem Polska Zielona Sieć, Centrum Edukacji Obywatelskiej i programem DEEEP (Development Awareness Raising and Education
Forum – Concord). Obecnie mieszka w Brukseli, gdzie pracuje w Dziale Współpracy i Edukacji Rozwojowej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (International Trade Union
Confederation). Studiowała psychologię społeczną i afrykanistykę.



opublikowano: 2013-01-21
Komentarze
Polityka Prywatności