2015-05-25 19:30

„Obietnica poranka” w Teatrze Nowym

Bilety w cenie 70 – 90 złotych do kupienia w kasie Teatru Nowego w Łodzi, a także na portalach ticketpro.pl i biletyna.pl i w sieciach salonów: Empik, Media Markt, Saturn na terenie całego kraju.


W poniedziałek, 25 maja, o godz. 19.30 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się spektakl pt. „Obietnica poranka”. W rolach głównych wystąpią: Anna Seniuk i Grzegorz Małecki. Przedstawienie opowiada o bardzo silnej, szczególnej więzi matki i syna. Jest to nie tylko ciepła, wzruszająca historia, zaprezentowana w zabawny sposób, ale także mistrzowski pokaz gry aktorskiej. Spektakl powstał w związku z jubileuszem 45-lecia pracy artystycznej Anny Seniuk.„Obietnica poranka” autorstwa Romaina Gary`ego jest nazywana jednym z najpiękniejszych dzieł poświęconych matce i matczynym uczuciom, jakie kiedykolwiek powstały. To opowieść o kobiecie wielkiego serca, zdecydowanej zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jaki sobie postawiła w życiu. Marzeniem matki jest wychowanie syna na wielkiego bohatera, generała, wspaniałego francuskiego pisarza, a nawet ambasadora Francji. Dla kobiety, potomek jest wszystkim. Mężczyzna przez całe życie stara się sprostać oczekiwaniom rodzicielki, a wszystko po to, by zdążyć przed jej śmiercią udowodnić jej samej, że życie, które mu poświęciła nie poszło na marne. „Obietnica poranka” to spektakl o wielkiej matczynej miłości, ale także o poszukiwaniu sensu i spełnienia w życiu. Świetni aktorzy – Anna Seniuk i Grzegorz Małecki wzruszają, bawią, wprawiają w zadumę. Opowieść o bardzo silnej więzi między matką a synem jest delikatna i pełna ciepła, choć chwilami pobrzmiewa w niej także nutka subtelnej ironii.Przedstawienie nie tylko bawi do łez, lecz skłania także do głębszych refleksji. Wydaje się być szczególnie ciekawą propozycją, choćby w kontekście zbliżającego się Dnia Matki. Opowieść powstała w oparciu o autobiografię autora – Romaina Gary`ego. Zdecydowanie warto zobaczyć ten wyjątkowy, pełen prawdziwych emocji spektakl. ***Romain Garywłaśc. Romain Kacew, znany również pod pseudonimem Émile Ajar. Urodził się 8 maja 1914 roku w Wilnie, zmarł 2 grudnia 1980 roku w Paryżu. Francuski pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, dyplomata. Studiował prawo w Aix-de-Provance i w Paryżu. Gdy wybuchła II wojna światowa wstąpił do francuskich sił zbrojnych, w których po ukończeniu oficerskiej szkoły lotniczej służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Był między innymi konsulem generalnym Francji w Los Angeles, pełnił misje dyplomatyczne w Szwajcarii, Boliwii i Bułgarii. Zadebiutował w 1945 roku powieścią „Edukacja europejska”. Jest jedynym autorem, który dwukrotnie otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów, w 1956 roku za „Korzenie nieba” i w 1975 roku za „Życie przed sobą”, wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. „Obietnica poranka” („La promesse de l’aube”) została opublikowana w 1960 roku.
Anna Seniukaktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964 – 70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Bilet powrotny”, „Panny  z Wilka”, „Konopielka” i w serialach telewizyjnych „Czarne chmury”, „Czterdziestolatek”, „Egzamin z życia”. Jest laureatką licznych nagród aktorskich, m.in. otrzymała tytuł „Ulubiona Aktorka Krakowa”, dwukrotnie „Złoty Ekran”. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna” wg Juliusza Słowackiego, „Nie-Boską Symfonię” na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, wszystko z muzyką Macieja Małeckiego. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor” i „Złotym Mikrofonem”.W 2007 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru i Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.
Grzegorz Małeckiaktor teatralny, filmowy, dubbingowy. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2000 roku czołowy aktor w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, na deskach którego zagrał kilkadziesiąt przedstawień. Jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród aktorskich, m.in. Feliksy Warszawskie, nagroda im. C. K. Norwida, Paszporty Polityki. Laureat Feliksa Warszawskiego w 2010 r., w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Współpracuje z Teatrem Telewizji i Polskiego Radia. Jako lektor nagrał blisko setkę słuchowisk radiowych. Udziela głosu w reklamach radiowych i telewizyjnych, w audiobookach i bajkach dla dzieci. Na swoim koncie ma liczne role serialowe, m.in. „M jak miłość”, „Egzamin z życia”, „Prosto w serce”, „Barwy szczęścia” oraz filmowe, m.in. „Lejdis”, „Och Karol 2”, „Wałęsa”. Ambasador kampanii społecznych „Słuchaj ze smakiem” oraz „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”. 
Maciej Wojtyszkoreżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci. Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako prozaik zadebiutował w 1966 roku. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Bromba i inni”, „Synteza”, „Antycyponek”. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1990-93 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów”, takich jak „Shirley Valentine”, czy eksperymentów teatralnych jak „Tamara”. Laureat Orderu Uśmiechu.  *** „Obietnica poranka”Adaptacja: Ewa i Maciej WojtyszkoPrzekład: Jerzy PańskiReżyseria: Maciej WojtyszkoMuzyka: Irina BłochinaObsada: Anna Seniuk i Grzegorz MałeckiScenografia: Urszula Bartos-Gęsikowska25 maja (poniedziałek), godz. 19.30Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, duża sala ( wejście od ul. Więckowskiego 15).Bilety w cenie  70 – 90 złotych do kupienia w kasie Teatru Nowego w Łodzi, a także na portalach ticketpro.pl i biletyna.pl i w sieciach salonów: Empik, Media Markt, Saturn na terenie całego kraju.

dodane przez karolina


data ostatniej modyfikacji: 2015-05-18 11:39:47
Komentarze
 
Polityka Prywatności