19.01-27.02.2017

Wystawa studentów architektury PŁ

Studenci architektury Politechniki Łódzkie od 1995 roku wykonują pomiary historycznych, drewnianych cerkwi w rejonach historycznej Huculszczyzny i Pokucia. Trudno znaleźć w innej polskiej uczelni podobne wyprawy naukowe w Karpaty Wschodnie na Ukrainie, z tak długa tradycją i dorobkiem. W czwartek, 19 stycznia, odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej po XVIII Wyprawie Naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Architektury „XI Piętro”.

W czasie letniej wyprawy studenci zinwentaryzowali dwanaście cerkwi w obwodzie (województwie) iwanofrankiwskim w powiatach kołomyjskim oraz nadwórniańskim.

W tej jedynej w swoim rodzaju praktyce wzięło udział trzynaścioro studentów i dwóch opiekunów. Na wystawie pokazane zostaną opisy i rysunki techniczne cerkwi, a także fotografie dokumentujących pracę oraz emocje związane z pobytem Ukrainie.

Poza nauką zasad inwentaryzacji, adepci architektury zapoznali się z charakterystycznymi cechami świątyń typu huculskiego, pogłębili swoją wiedzę dotyczącą tradycyjnych, drewnianych konstrukcji budowlanych, a także poznali specyfikę regionu, jego mieszkańców i ich obyczaje.

- Nieodłączną częścią każdej wyprawy jest kilkudniowa wycieczka z plecakami po górach, w większości przypadków zakończona wizytą w Jabłonicy nad Białym Czeremoszem, u zaprzyjaźnionej z opiekunami rodziny Droniaków - opowiada Katarzyna Pyć z koła IX Piętro. - Praktyki były też czasem spotkań z mieszkańcami regionu, poznawania ich życia i zwyczajów, a także weryfikacji stereotypów we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców.

Wystawie towarzyszy publikacja po raz pierwszy przetłumaczone na język ukraiński dzięki grupie osób z Ukrainy studiujących na Politechnice Łódzkiej. Wydawnictwo pod redakcją studentki Katarzyny Błaszczyk i opiekuna Włodzimierza Witkowskiego podsumowuje wyprawę za pomocą wielu ilustracji, zdjęć oraz wspomnień jej uczestników.

Wystawa otwarta będzie w B16 do 24 stycznia, od poniedziałku do piątku, godz. 9:00-18:00. Od 25 stycznia do 27 lutego przeniesie się na parter budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki (bud. B6), gdzie będzie ją można oglądać codziennie w godz. 8:00-21:00.


opublikowano: 2017-01-16
Komentarze
 
Polityka Prywatności