27-28.10.2017

Ćwierćwiecze wyjątkowej jednostki PŁ

logo z napisem_300

W 2017 roku Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, znane na świecie jako International Faculty of Engineering (IFE), obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

W minionym ćwierćwieczu IFE stało się rozpoznawalną przez świat nauki i biznesu marką. Przez 25 lat mury IFE opuściło ponad 2500 absolwentów, spośród których znakomita większość osiągnęła sukces zawodowy w Polsce, ale i zagranicą.

Pierwsza rocznik studentów to 24 osoby przyjęte na kierunek Electromechanics, dziś kształci się tu niemal 1500 studentów w ramach 17 programów studiów inżynierskich i magisterskich.

Dla uczczenia jubileuszu 25 lat tej wyjątkowej jednostki zaplanowano trzy specjalne wydarzenia, które odbędą się w dniach 27-28 października 2017 roku.

W piątek, 27 października, w budynku IFE odbędzie się konferencja "Absolwenci dla Studentów. Skills for Innovation", poświęcona szukaniu odpowiedzi na pytanie, jak rozwijać kompetencje i umiejętności potrzebne w pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach. Konferencja rozpocznie się o godz. 9:00 w auli IFE w bud. A16 (ul. Żwirki 36) W czasie tego wydarzenia studenci poznają drogi absolwentów IFE do zawodowego sukcesu oraz będą mogli wziąć udział w Targach Firm Partnerskich CWM/IFE, na których obecne będą: Hycom, główny Partnerem Konferencji, a także Accenture, Air Liquide, Fujitsu, BSH i Faurecia. Firmy te od godz. 12:30 i od 14:14 poprowadzą też warsztaty projektowe.

Drugi dzień obchodów, sobotę 28 października, rozpocznie Networking Absolwentów IFE, który także odbędzie się w budynku IFE i rozpocznie o godz.10:00. Będzie to znakomita okazja do spotkania z absolwentami oraz wykładowcami, wymiany kontaktów biznesowych, zacieśnienia współpracy między absolwentami oraz dołączenia do Stowarzyszenia Absolwentów IFE. Spotkanie to będzie swoistą rozgrzewką przed wieczorną Galą IFE25. Wraz z serią krótkich wystąpień ulubionych wykładowców powrócą wspomnienia z czasów studiów.

Tego samego dnia wieczorem w Zatoce Sportu PŁ odbędzie się uroczysta Gala IFE 25 - najważniejsze wydarzenie całych obchodów, przewidziane na ok. 600 gości.

Część oficjalna Gali, w której głos zabiorą ważne dla IFE osobistości rozpocznie się o godz. 20:45 w Zatoce Sportu przy. Al. Politechniki 10. Udział w niej wezmą rektorzy, dziekani oraz profesorowie PŁ i uczelni zagranicznych. Będą także przedstawiciele władz miasta i regionu, Ambasady Francji w Polsce, a także reprezentanci licznych przedsiębiorstw. Później (ok. 21:30) nastąpi wręczenie odznak oraz Medali IFE. Dalsza część, już nieoficjalna, to całonocny bal. Galę swoim występem uświetni zespół Blue Cafe.

IFE dziś: W ramach studiów anglojęzycznych IFE prowadzi 9 programów inżynierskich oraz 6 na studiach drugiego stopnia. Już w 1997 r. w IFE uruchomione zostały studia w języku francuskim - Gestion et Technologie, których powstanie okazało się kluczowe dla rozpoznawalności tej jednostki. W tym roku akademickim na studiach w IFE jest 1480 studentów. Od początku istnienia IFE prowadzi międzynarodową wymianę studentów. Każdego roku studiuje tu około 400 studentów z uczelni zagranicznych. Kadrę akademicką tworzą wykładowcy nie tylko z Politechniki Łódzkiej, ale również z innych ośrodków akademickich w Polsce oraz z zagranicznych uczelni europejskich i światowych. Każdy z naszych studentów przynajmniej jeden semestr studiów realizuje w uczelni zagranicznej.

Od lipca 2017 roku IFE wchodzi w skład większej komórki - Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej.

Misja IFE: Głównym celem IFE wciąż pozostaje kształcenie przyszłych inżynierów, którzy oprócz fachowej wiedzy i umiejętności, biegle władają językami obcymi. Programy studiów mają bardzo spójny charakter, a ich głównym celem jest wykształcenie kompetencji zawodowych i ogólnych, będących odpowiedzią na współczesne problemy społeczno-ekonomiczne oraz niezbędnych do zapewnienia absolwentowi "zatrudnialności" przez całe życie.

Z historii IFE: IFE zostało powołane uchwałą Senatu Politechniki Łódzkiej w lipcu 1992 r., początkowo jako Międzynarodowy Wydział Inżynierii. Powstał on dzięki współpracy z Uniwersytetem w Sydney oraz przy znacznej pomocy finansowej rządu Australii. W owym czasie koncepcja założycielska IFE była czymś nowatorskim, bowiem mało kto w Polsce interesował się wtedy ideą wielokulturowości i kształceniem w językach obcych. Pomimo to, internacjonalizacja stała się jednym z priorytetów programu władz uczelni w kadencji 1990/93 z rektorem, prof. Janem Krysińskim na czele.

IFE stało się pionierską instytucją szkolnictwa wyższego, oferującą polskiej młodzieży studia prowadzone w języku angielskim i francuskim. Pierwsi studenci rozpoczęli naukę w roku akademickim 1993/1994 na specjalności Electromechanics. Podjęło je 24 studentów, którzy najpierw ukończyli studia inżynierskie, a potem, specjalnie dla nich zorganizowane, studia magisterskie. W kolejnych latach wprowadzano nowe programy studiów. W 1996 roku Międzynarodowy Wydział Inżynierii przekształcił się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a jego dyrektorem został dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski, pełniący tę funkcję do dziś. Jego nowatorskie spojrzenie na kształcenie wyższe i doskonała orientacja w systemie bolońskim wpłynęły na błyskawiczny i unikatowy rozwój Centrum.


data ostatniej modyfikacji: 2017-10-25 09:49:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności