25.04-30.05.2025

„Czas się zatrzymał. Hommage a Olga Boznańska" - wystawa w AHE

„Czas się zatrzymał. Hommage a Olga Boznańska" - wystawa w AHE

Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 14:00 w Galerii Patio 2 Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wystawę można zwiedzać do 30 maja 2025 r., środa – piątek w godz. 9.00-17.00

Na wystawie zostaną zaprezentowane trzy dzieła Olgi Boznańskiej, pochodzące z prywatnych kolekcji: "Martwa natura z laleczką", portret Władysława Syrenewicza oraz "Róże". Obok prac słynnej malarki pokazane zostaną dzieła współczesnych artystów takich jak Anna Andrzejewska, Iwona Demko, Dorota Herbik, Marek Herbik, Bartłomiej Jarmoliński, Roksana Kularska-Król, Julia Kurek, Robert Kuśmirowski, Paweł Łyjak, Krzysztof Nowicki, Maria Piątek, Paulina Poczęta i Sławomir Toman.

Szczególne miejsce na wystawie zajmą trzy nowe prace inspirowane postacią i twórczością Boznańskiej: "Czas się zatrzymał – Olga Boznańska w pracowni" Bartka Jarmolińskiego z 2025 roku, "Olga Boznańska – Jestem sobą, tobą, nią" Iwony Demko z 2024 roku oraz "Olga Boznańska według B. Biegasa z cyklu Art in art" Sławomira Tomana, również z 2025 roku. Kuratorem ekspozycji jest dr Bartłomiej Jarmoliński, dziekan kierunku grafika Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Olga Boznańska, której życie i twórczość przypadły na czas dużych przemian społecznych, była jedną z pierwszych polskich artystek docenionych na arenie międzynarodowej. Urodzona w 1865 roku w Krakowie, pierwsze kroki artystyczne stawiała podczas prywatnych lekcji malarstwa u Józefa Siedleckiego i Kazimierza Pochwalskiego, a następnie na Wyższych Kursach dla Kobiet Adriana Baranieckiego. Ważnym okresem w jej życiu był pobyt w Monachium (1886–1897), gdzie zyskała uznanie dzięki portretom znanych osobowości tamtejszego środowiska artystycznego. Jej obraz "Portret Paula Nauena" przyniósł jej prestiżowe nagrody – złoty medal w Kunstlerhaus w Wiedniu i srebrny medal na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 roku.

Od 1898 roku Boznańska mieszkała w Paryżu, gdzie jej pracownia na Boulevard du Montparnasse stała się miejscem spotkań wybitnych postaci kultury, m.in. Józefa Czapskiego, Zofii Stryjeńskiej czy Artura Rubinsteina. Znana była z miłości do zwierząt, a zwłaszcza myszy, które zamieszkiwały jej pracownię. Malowała głównie portrety, ale również martwą naturę, pejzaże widziane z okna oraz kwiaty. Jej obrazy cechowały się niezwykłą atmosferą – delikatną i żywą zarazem, co podkreślała sama artystka.

Olga Boznańska swoje życie podporządkowała sztuce, osiągając uznanie i sukces na skalę światową. Jej dzieła były pokazywane w wielu znaczących miejscach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie i na Biennale w Wenecji. Za swoje zasługi artystyczne została dwukrotnie odznaczona najważniejszymi polskimi orderami. Artystka zmarła w 1940 roku w Paryżu, pozostawiając po sobie dziedzictwo cenione jako ważny polski wkład w europejską sztukę.



500 m
1000 ft
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
więcej informacji:
www.ahe.lodz.pl/olgaboznanska
opublikowano: 2025-03-07
Komentarze
Polityka Prywatności