21 listopada 2012 (środa)

Debata studencka „Afrykańskie surowce – rozwój Północy kontra rozwój Południa”

Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, obchodzonego w listopadzie w całej Europie, Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Ekobiznes organizuje debatę, której głównym tematem będą afrykańskie surowce, bez których nie wyobrażamy sobie rozwoju naszej cywilizacji.

Termin: 21.11.2012, godz. 15:00 – 17:00

Miejsce: Wydział Ekonomiczno – Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, ul. POW nr 3/5, sala E 206

Celem debaty jest wyjaśnienie zależności zachodzących pomiędzy państwami różnych regionów świata, a przede wszystkim między krajami biednymi i bogatymi. 
 
Polska (wbrew pozorom) nie należy do krajów biednych - globalnie jest jednym z najbogatszych państw świata. Jaki jest nasz wpływ na rozwój innych krajów i życie ich obywateli? Organizatorzy chcą pokazać, codzienny, bezpośredni wpływ Europejczyków i Afrykańczyków na siebie, wytłumaczyć, dlaczego dzieląc świat na kraje biedne i bogate wolimy używać określeń „Globalna Północ” i „Globalne Południe” oraz na przykładach przedstawić zjawisko tzw. „klątwy surowcowej”.  

W naszym kraju wciąż niewiele mówi się o tym, dlaczego rozwój państw Afryki jest taki trudny, a także dlaczego ich mieszkańcy wciąż zmagają się z tak podstawowymi problemami jak brak wody i pożywienia, brak szkół i pracy czy brak demokratycznych rządów. Pochodzący z Somalii brytyjski miliarder Mo Ibrahim, który ustanowił nagrodę dla afrykańskich przywódców za dobre rządy, w tym roku ponownie nie miał komu wręczyć 5 mln dolarów.

Jaka jest tego przyczyna? Takie warunki życia nie biorą się z braku bogactwa, lecz bardzo często z negatywnego wpływu globalizacji, globalnych powiązań między państwami bogatymi i biednymi oraz wciąż zbyt małej świadomości ludzi. Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła energii – w Afryce jest ich mnóstwo. A co mają z tego jej mieszkańcy?

Spotkanie ma być motorem do wywołania międzypokoleniowej dyskusji na tematy globalne.

Harmonogram wydarzenia:

15:00 – 15:15 „Czym jest Ekobiznes” – prezentacja SKN Ekobiznes
15:15 – 15:20 Wprowadzenie do tematyki projektu
15:20 – 15:40 projekcja filmu dokumentalnego pt. „Oil for nothing”
15:40 – 16:20 Wystąpienie pani Aleksandry Antonowicz
16:20 – 16:40 debata studencka „Afrykańskie surowce – rozwój Północy kontra rozwój Południa”
16:40 – 16:50 oficjalne zakończenie debaty studenckiej
16:50 poczęstunek fair trade


opublikowano: 2012-11-15
Komentarze
Polityka Prywatności